Svetska saznanja o transplantacionoj medicini (10).jpg

Светска сазнања о трансплантационој медицини

31. 01. 2025

Стручни скуп посвећен светским трендовима у области трансплантационе медицине одржан је на Војномедицинској академији.
Догађају су присуствовали начелник Управе за војно здравство бригадни генерал проф. др Драган Динчић и начелник ВМА пуковник проф. др Ненад Перишић са сарадницима, као и бројни представници здравствених установа из земље и региона.
Начелник ВМА пуковник проф. др Ненад Перишић поздравио је присутне у име установе која ове године обележава 181. годину постојања и континуиране посвећености здрављу и добробити свих наших грађана.
- Наша историја је сведочанство традиције, стручности, иновација и достигнућа у медицинској науци и пракси. Трансплантациона медицина представља једно од најсложенијих, али и најхуманијих подручја у медицини - рекао је пк проф. др Ненад Перишић, начелник ВМА.
Истакао је да ова врста медицине захтева врхунско знање и вештине, али и дубоко укорењене етичке принципе, тимски рад и несебичност свих укључених у програм трансплантације, а да установа са овако дугом традицијом има одговорност да непрекидно доприноси развоју важног сегмента медицине. Начелник ВМА захвалио се проф. др Миловану Бојићу, који је организовао тим лекара на челу са проф. др Божином Радевићем, који су 1995. године урадили прву трансплантацију јетре у Србији и на Балкану. Навео је и да посебну захвалност колектив ВМА дугује генерал-потпуковнику у пензији проф. др Миодрагу Јевтићу, некадашњем начелнику ВМА, који је 2005. године у ВМА увео програм трансплантације јетре, када је у овој установи учињена прва успешна трансплантација јетре.
Скуп под називом „Интегративни приступ у трансплантацији јетре и бубрега: савремена достигнућа и изазови“ организован је пратећи савремена достигнућа из ове области медицине и проширења индикација за трансплантацију, нарочито у домену трансплантационе онкологије, што је довело до повећања броја потенцијалних реципијената, али и жеље да се број евентуалних донора повећа. С обзиром на то да се све више говори о донирању органа након срчане смрти, новим хируршким техникама, као и новим приоритетима на листи чекања у трансплантацији, неопходан корак је пратити искуства и смернице великих трансплантационих центара у погледу имуносупресивне терапије и праћења трансплантираних пацијената како би се успешност процедуре подигла на што виши ниво.
Из тог разлога, у стручном делу симпозијума специјалисти ВМА, чланови трансплантационих тимова, представили су искуства и стечена знања током боравка и едукације у еминентним трансплантационим центрима у иностранству. Начелник Центра за трансплантацију органа, ћелија и ткива ВМА пуковник др Мирко Јовановић говорио је о досадашњим резултатима ВМА, док је на тему нових трендова у индикацијама у трансплантацији јетре говорила гастроентеролог доц. др Ирина Брчеревић. О хируршким аспектима кадаверичне трансплантације јетре говорио је специјалиста васкуларне хирургије пк проф. др Момир Шарац, о living донору трансплантације јетре специјалиста опште хирургије пк проф. др Милан Јовановић, о унапређењу трансплантације бубрега у ВМА коришћењем искуства италијанског трансплантационог центра у Торину проф. др Маријана Петровић, специјалиста нефролог, а више о значају регионалног и локалног координационог центра и улоге координатора у трансплантацији органа учесници су чули од др Јелене Тадић, специјалисте нефролога.

Верзија за штампу

 

Претрага

A+ A-
Лекарски савети

Важнији линкови

Пратите нас