
Промовисана књига „Физијатријска пропедевтика“
23. 11. 2016
На Војномедицинској академији промовисана је књига "Физијатријска пропедевтика" чији је издавач Медија центар "Одбрана". Промоцији су присуствовали генерал-мајор проф. др Младен Вуруна, ректор Универзитета одбране у Београду, пуковник проф. др Небојша Јовић, декан Медицинског факултета ВМА, пуковник проф. др Драган Динчић, заменик начелника ВМА.

У уводном слову пуковник проф. др Небојша Јовић рекао је да је „Физијатријска пропедевтика” уџбеник који је првенствено намењен кадетима Медицинског факултета и представља велики допринос физијатрији, а и научноистраживачком опусу Медицинског факултета ВМА. Уједно, тај уџбеник ће бити од велике помоћи и лекарима опште праксе, као и физијатрима који већ раде, у лакшем препознавању одређених обољења и начина збрињавања пацијената.

Начелник одељења за издавачку делатност Медија центра "Одбрана" Драгана Марковић подсетила је на то да је пре две године промовисана на истом месту књига "Физијатрија", и да она заједно са овом новом заокружује литературу за предмет Физикална медицина и рехабилитација Медицинског факултета ВМА.
- Свим креативним потенцијалом трудили смо се да је учинимо читљивом, прегледном, разумљивом и што је подједнако важно - допадљивом - истакла је Драгана Марковић и додала да се на 424 странице текста налази чак 640 фотографија и шематских приказа.
О књизи су потом говорили рецензенти - проф. др Ксенија Бошковић из Клиничког центра Војводине, која је и председник републичке комисије за медицинску рехабилитацију и Александра Миков из Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине. Оне су истакле да су добри уџбеници увек добродошли и да их није лако написати јер за то треба бити стручњак, а посебну вредност има онај ко уједначава разне стилове аутора који су књигу писали. Ту је, према њиховим речима, био пресудан велики ауторитет који има професор др Ђуровић.

Један од аутора, пуковник проф. др Александар Ђуровић направио је занимљиву историјску паралелу и испричао је на свој начин причу о Драгињи Драги Бабић, студенткињи медицине у Берлину и њеном кооментору на дипломском раду, касније познатом нобеловцу Паулу Ерлиху. Драгињин дипломски рад био је "Пропедевтичко и терапеутско у пегавом тифусу". Драга је 1915. умрла у Ваљеву са 29 година од пегавог тифуса, Јанко Бабић од туге за Драгом, а у Берлину славни Ерлих од срчане слабости. Пропедевтика је била као веза и као судбина.