Представници војномедицинских служби земаља југоисточне Европе у посети ВМА
29. 04. 2011
У оквиру тродневне конференције војномедицинских служби земаља Југоисточне Европе, која се одржава у Београду у организацији Министарства одбране Републике Србије, Министарства одбране Краљевине Норвешке и Европске команде Оружаних снага САД, организована је и посета Војномедицинској академији.
Имајући у виду да је циљ конференције сагледавање капацитета војномедицинских служби земаља учесница и могућности формирања заједничких медицинских снага и њиховог ангажовања у ванредним околностима, посета великог броја војних стручњака у домену медицине из десет земаља Југоисточне Европе нашој установи је искоришћена за упознавање са њењим местом и улогом у систему одбране Републике Србије, њеним основним активностима, капацитетима и могућностима. У току посете, учесници конференције су обишли неке од кључних организацијских јединица ВМА
Наредног дана, уследила је посета четворочлане делегације САД-а предвођена контраадмиралом америчке војске Вилјама Робертса начелнику ВМА, пук. проф. др Маријану Новаковићу. У току срдачног и крајње отвореног разговора, обе стране су изразиле жељу и спремност, али и потребу, за успостављањем билатералне сарадње између Бетезде – националног морнаричког медицинског центра у Вашингтону и ВМА, јер, смо, према речима контраадмирала Робертса, у домену војне медицине у многоме слични, и да смо једне од ретких земања у свету које се могу похвалити војмомедицинским центрима као што су ВМА и Бетезда.
Изнети су предлози о могућим облицима сарадње у сферама од заједничког интереса. На обострано задовољство, обе стране су се сагласиле да би та срадња могла, за почетак, бити иницирана у домену образовања и усавршавања кадрова јер пружа велике могућности реализације кроз школовање студената медицине, усавршавања и обуке лекара, али и сестара, посебно сестара у анестезији. Позивајући се на огромно искуство наших лекара у лечењу ратних повреда и рана и поступања у масовним катастрофама, начелник ВМА је предложио да ратна хирургија буде област у којој би та сарадња могла даље да се унапређује. Контраадмирал Робертс се осврнуо и на проблем ратних ветерана у њиховој земљи. Наводећи поред здравствених и породичних, и читав низ веома тешких менталних поремећаја и проблема са којима се ова популација суочава у процесу њихове рехабилитације и ресоцијализације, напоменуо је да и то може бити једно веома важно поље заједничког рада и сарадње, с обзиром да то није проблем само појединаца већ и целе зајднице, одностно друштва у целини.
Посета је завршена обиласком Клинике за пластичну хирургију и опекотине, уз жељу и очекивања да ће се, након успостављања званичног оквира, кренути са њеном реализацијом.