Обележен Дан санитетске службе
30. 07. 2020
Министар Вул ин: О вама ће се говорити као о легендарним командантима који су у најтежим тренуцима били уз свој народ
Дан санитетске службе Војске Србије обележен је данас у кругу Војномедицинског центра “Карабурма” у присуству министра одбране Александра Вулина, начелника Управе за војно здравство генерал-мајора др сци мед. Угљеше Јовичића, начелника и управника војноздравствених установа и привремених ковид болница.
У име председника Републике и врховног команданта Војске Србије Александра Вучића министар одбране Александар Вулин честитао је празник припадницима војног санитета поручивши да им честита дан када се сећају оних који су били пре њих, али и дан када се уписују у сећање оних који ће тек корачати иза њих.
- Доћи ће време када ће се о вама говорити као легендарним командантима који су у најтежим тренуцима били уз свој народ, који су били тамо где је било тешко, који су жртвовали себе, своје здравље, своје породице, који нису питали ни где ни зашто, већ само када, не питајући ни како. Доћи ће време, можда је већ дошло време, када ће се о вама писати, снимати, говорити, као што сте ви некада читали о људима који су били пре вас, када ће ваша имена одзвањати ехом легенде, бораца, оних на које би неки будући војни лекари желели да се угледају и желели да личе. У оваквим временима се постаје личност коју народ памти - рекао је министар Вулин.
- Остали смо дужни војном санитету у обележавању 1999. године, у обележавању ваше улоге у одбрани од НАТО агресије и у грађанским ратовима на простору СФРЈ, где сте бранили српски народ и тај дуг морамо да вам вратимо. Тај дуг вам враћамо положајем у војсци, бољим и вишим зарадама, бољим условима рада, али тај дуг морамо да вам вратимо и поштовањем и књигом и филмом и сећањем које сте изборили и које сте заслужили - поручио је министар одбране.
Времена ратова и страшних сукоба су за нама и нека се никада не врате, поручује министар Вулин и подсећа да сећање на војни санитет не сме да нестане јер је само током грађанских ратова и НАТО агресије Војномедицинска академија збринула 28.000 људи.
- Да сте само то урадили било би много. Али нисте урадили само то, 90 посто свих који су дошли до нашег лекара, до прве тачке нашег санитета, претекло је упркос ранама. Да сте само то урадили, било би много и било би вредно сећања, а колико сте људи излечили у борби са ковидом, колико сте заштитили, којом брзином сте подигли болнице и којом брзином сте променили све оно што сте до сада знали и радили да бисте помогли људима од нове и непознате патње. Да сте само то урадили било би довољно за захвалност и за сећање - нагласио је министар одбране.
Начелник Управе за војно здравство генерал-мајор др сци мед. Угљеша Јовичић рекао је да је прича о војном санитету дуга, садржајна и богата значајним датумима и догађајима.
- Кажу да се године и живот сам, не мере по данима, већ по делима. Много се дана и мегдана слило у ових 181 годину, много личности, сјајних стручних и људских величина које су својим радом трасирале путеве нашег развоја и незадрживог кретања увек са светом, упркос изазовима турбулентне и неретко сурове балканске стварности.
Осврнувши се на период између обележавања прошлогодишњег јубилеја и данашњег празника, генерал Јовичић је рекао да се није могло наслутити да ћемо се сви, поново као некада, заједничким снагама борити против невидљивог непријатеља - пандемије вируса SARS-Cov-2, против чега се бори цео свет.
- Пред војни санитет се постављају нови изазови и нове идеје. Долази до изражаја беспрекорна агилност свих у систему, зарад заједничког циља, а то је очување људског живота изнад свега - истакао је генерал Јовичић, додавши да је организованим приступом и тимским радом повећан степен креативне мотивације, отворени нови развојни хоризонти и остварени резултати за које каже да се већ сада могу сврстати у историјске.
На данашњем догађају саопштене су и стимулативне мере за запослене у војном здравству који су се посебно истакли у раду.
Савремена санитетска служба темељи се на традицији дугој 181 годину, започетој 30. јула 1839. године када је указом постављен први штабни доктор, што уједно представља и први званичан документ о раду војне санитетске службе.
Поред константног старања о здравственој заштити припадника Министарства одбране и Војске Србије, припадници војног санитета учествују и у мировним операцијама под окриљем Уједињених нација и Европске уније, као и на пољу међународне војне сарадње у области војног здравства, која је веома интензивна и развијена.