О малнутрицији у ВМА
14. 11. 2024
У оквиру недеље подизања свести о потхрањености пацијената, у Војномедицинској академији одржан је стручни скуп у организацији Националног удружења за клиничку исхрану Србије.
У поздравној речи начелник ВМА пк проф. др Мирослав Вукосављевић изразио је задовољство што баш данас, на празник заштитника медицинске струке, ВМА, као и током претходних 180 година, доказује улогу пионира у свим областима медицинске струке, науке и праксе.
„Ми сви у ВМА знамо да је лако наследити статус најбољег, али и те како добро знамо и да је тешко статус задржати.“ - нагласио је пк проф. др Вукосављевић.
Истакао је и да је данас прилика да се стручна јавност бави проблемом са којим се лекари у ВМА заједнички хватају укоштац са вредним саборцима - медицинским сестрама и техничарима, као и да адекватна ухрањеност пацијената директно утиче на опоравак, дужину хоспитализације, компликације, што су све предуслови излечења пацијената.
Начелница Службе за здравствену негу ВМА мастер медицинска сестра Бојана Јовановић пожелела је добродошлицу свим присутнима и истакла да је данас прилика да се обнови знање из ове области, али и сагледа да ли се поштују високи стандарди које ВМА заслужује већ 180 година. Нагласила је значај одговарајуће исхране за превенцију болести и свеукупно побољшање здравља, као и кључну улогу нутриције током процеса опоравка пацијената.
„Пут од уласка у болницу до излечења, за сваког пацијента уме да буде неизвестан и да се чини дужи него што јесте. На том путу, улога нас, здравствених техничара је вишеструка, а клиничка нутриција један од свакодневних изазова о којем недовољно говоримо.“ - истакла је маст. мед. сестра Јовановић.
У име организатора скуп је поздравио доцент др Михаило Безмаревић из Клинике за општу хирургију ВМА и председник Националног удружења за клиничку исхрану Србије. Рекао је да се недеља подизања свести о малнутрицију тренутно одржава у целој Европи и да је скуп у ВМА једна од активности током кампање у различитим здравственим установама у Србији. Такође, навео је да је симпозијум посвећен најважнијим искуствима за свакодневну клиничку праксу, али у складу са најновијим сазнањима из ове области и међународним препорукама.
У стручном делу симпозијума доц. др Михаило Безмаревић говорио је о утицају малнутриције на исход лечења, вмт Јелена Маринков о ентералној исхрани у свакодневној клиничкој пракси, док је вмт Јованка Мићовић одржала предавање о парентералној исхрани и значају медицинских техничара у нутритивној терапији.