41. годишњица од отварања зграде ВМА
20. 10. 2022
Данас је, због епидемије коронавируса са годину дана закашњења, свечано обележена 41. годишњица од отварања зграде ВМА емитовањем архивских снимака филма о изградњи објекта и фото изложбом успомена из времена усељења у објекат ВМА на Бањичком вису.
У обраћању начелника Сектора за опште и заједничке послове ВМА пуковника др Ненада Ђурића под називом „Нова ВМА - од идеје до реализације“ изнети су подаци о изградњи новог објекта ВМА започете 1972. године. Пројектовање новог објекта ВМА у Београду почело је крајем 1973. године, а радови на изградњи су отпочели у јулу 1975. године и трајали до октобра 1981. године. Рекао је и да је у појединим фазама градње, зависно од динамике радова, на градилиштима било и по 2.000 радника разних струка и квалификација. Истакао је да је мало примера да су у једној здравственој установи интегрисани такорећи сви видови здравствене делатности те да је задатак за пројектовање таквог објекта био велики изазов ауторима за примену одговарајућих метода и решења, који би омогућили да се веома разноврстан и сложен садржај уобличи у један објекат и на тај начин задовоље многобројни захтеви и услови.
Начелник ВМА пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић рекао је да 2022. година враћа ентузијазам карактеристичан за ВМА и да је здање задржало статус установе за дивљење. Истакао је да памти своје прве кораке у овој „четворолисној детелини“ и да је поносан што јој познаје све километарске ходнике, што се без задршке сналази у коришћењу „малих“ и „јужних“ лифтова и коначно, што осећај припадности великом систему попут ВМА и даље сматра престижним. Додао је и да „због свих генерација чије су каријере уткане у ових 14 спратова, сматра да је његова дужност да изрази емоције јер дух традиције, па макар она трајала и 178 година, треба одржати у истом капацитету.“ Нагласио је да овом приликом неће говорити о плановима јер данашњи повод заслужује похвале за људе „из сенке“, за оне чији се рад не спомиње често чак ни у медијима, а без чијег ангажмана ВМА не би имала прилику да буде и даље јединствена здравствена установа у служби свих грађана наше Републике Србије, али да пројекат „Енергетске ефикасности зграде ВМА“ под окриљем Министарства рударства и енергетике иде по плану, тако да ускоро очекујемо почетак радова и враћање старог-новог сјаја ВМА.
На данашњој свечаности уручена су пригодна признања потпуковнику у пензији дипломираном инжењеру архитектуре и члану интегралне радне групе за опремање ВМА Ненаду Микићу, који је донирао приватну архиву успомена из времена изградње ВМА и референту за управљање непокретностима у Одељењу за инфраструктуру Сектора за логистику ВМА инжењеру грађевине Жељку Павловићу за посебно залагање службом у оквиру Сектора за логистику ВМА.