Potpisan memorandum o saradnji u prevenciji kancera sa EK OS SAD

26. 09. 2016

 

Zamenik načelnika Uprave za vojno zdravstvo pukovnik dr Uglješa Jovičić i glavni hirurg Evropske komande Oružanih snaga Sjedinjenih Američkih Država (EK OS SAD) pukovnik dr Ronald E. Smit (Ronald E. Smith) potpisali su „Memorandum o razumevanju u vezi lečenja kancera“ danas, 26. septembra 2016. godine na Vojnomedicinskoj akademiji.
Na sastanku koji je prethodio potpisivanju Memoranduma, pukovnik Jovičić rekao je da je vojnozdravstvena bilateralna saradnja na visokom nivou, a da je 10 godina saradnje Vojske Srbije sa Nacionalnom gardom Ohaja veoma uspešno obeleženo nedavno održanom zajedničkom akcijom medicinskog zbrinjavanja lokalnog stanovništva na jugu Srbije pod nazivom „Humanitarna asistencija“.
Zamenik načelnika Vojnomedicinske akademije pukovnik prof. dr Dragan Dinčić rekao je da je inicijativa za zajedničko angažovanje na ojačavanju prevencije malignih bolesti veoma dobra i da VMA ima kapacitete da sarađuje i na polju lečenja, kao i obrazovanja i naučnoistraživačkog rada.
Pukovnik Smit preneo je svoje lične impresije načinom organizacije VMA kao vojne bolnice koja je otvorena za najkomplikovanije medicinske slučajeve i  vojnim i civilnim osiguranicima. Rekao je da je porast maligniteta problem veliki problem, a da je ojačavanje preventivnih mera u sprečavanju nastanka bolesti, kao i rane dijagnostike od suštinskog značaja za povećanje uspešnosti lečenja.
Načelnik Klinike za plastičnu hirurgiju i opekotine pukovnik prof. dr Nenad Stepić i načelnik Odeljenja za gastroenterologiju Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju pukovnik prof. dr Dino Tarabar predstavili su iskustva VMA u dijagnostifikovanju i lečenju malignih bolesti. Rečeno je da je broj dijagnostifikovanih kancera u porastu u gotovo svim granama medicine i da se godišnje na VMA u proseku obavi oko 3200 operacija pacijenata sa malignitetom u 11 hirurških klinika. VMA nema onkološku kliniku kao zasebnu jedinicu već timovi lekara različitih specijalizacija zajedno rade na svakom pojedinačnom slučaju.
Zajednički je zaključeno da savremena oprema za skrining programe obezbeđuje ranu dijagnostiku bolesti što je direktno povezano sa uspešnijim i efikasnijim lečenjem, a to jecilj i  humanog i ekonomskog aspekta lečenja. Takođe, konstatovan je obostrani interes o razmeni znanja srpskih i američkih lekara, kao i o različitim oblicima usavršavanja. U narednom periodu biće definisani dalji koraci i tokovi implementacije Memoranduma.

 

Verzija za štampu

 

Pretraga

A+ A-
Lekarski saveti

Važniji linkovi

Pratite nas