Obeležen_dan_sestrinstva3.jpg

Obeležen Svetski dan sestrinstva na vma

12. 05. 2016

Svetski dan sestrinstva – 12. maj – obeležen je danas na Vojnomedicinskoj akademiji. Svečanom skupu, pored gostiju i zaposlenih na VMA, prisustvovali su državni sekretar u Ministarstvu odbrane Nenad Nerić i zastupnik načelnika Uprave za vojno zdravstvo pukovnik dr Uglješa Jovičić.
Državni sekretar Nerić je čestitao medicinskim sestrama njihov dan uz podsećanje da medicinskih sestara i tehničara u Srbiji ima oko 65.000, a na VMA oko 900 i da je to, posmatrano kroz brojke, prava vojska humanitaraca u belom, koji obavljaju oko 70 odsto poslova zbrinjavanja pacijenata.
„Sestrinski poziv je odgovoran i ne može svako da ga radi. Mi imamo dobar i obrazovan kadar, ali moramo da nađemo bolje načine da ga zadržimo i motivišemo”, istakao je Nerić i dodao da je potrebno da se nađe rešenje za poboljšanje položaja ove profesije, uvođenjem savremene organizacije sestrinske službe, koja bi dala nov kvalitet i nove sadržaje u profesionalnom radu, popunjavanjem kadrovskog deficita, poboljšavanjem uslova rada, povećanjem ugleda i poštovanja profesije.
Dražavni sekretar je rekao da su medicinske sestre i tehničari vojnog saniteta posebna kategorija te profesije, koja se razvijala kao i samo vojno zdravstvo. Zato je, kako je istakao, Medicinski fakultet VMA predao akreditaciju za program osnovnih strukovnih studija za medicinske sestre. Time bi se nastavila tradicija iz 1956. godine, da pri VMA postoji trogodišnja viša škola za medicinske sestre. Ona stara dala je pečat jednom vremenu i proizvela sestre koje su bile veoma cenjene i poštovane i u VMA i u društvu.
Zamenik načelnika Vojnomediciske akademije pukovnik prof. dr Dragan Dinčić je podsetio na hrabru Florens Najtingejl, kojoj je posvećen ovaj dan. Ona je 1854. godine okupila 38 medicinskih sestara i sa njima otišla u Krimski rat. Dve godine svog života posvetila je smanjenju mortaliteta povređenih vojnika, a kasnije je mnogo učinila na ustanovljenju sestrinske profesije.
O sestrinskoj profesiji, te o odnosu prema njoj u našem društvu i potrebama korenitih promena u regulisanju njihovog statusa, govorila je Verica Milovanović, glavna sestra VMA. Ona je istakla kako je ta profesija jako odgovorna i cenjena u svetu, ali ne i u našoj zemlji. Milovanovićeva je naglasila značaj neprekidne edukacije tog medicinskog kadra i sa žaljenjem konstatovala da je samo 10 odsto sestara u našoj zemlji sa visokom strukovnom školom, a da je evropski prosek 30 odsto.
Na svečanom skupu proglašena je sestra godine VMA za 2015. To je viša medicinska sestra Anđa Grubišić, glavna sestra Klinike za hematologiju VMA.

 

Verzija za štampu

 

Pretraga

A+ A-
Lekarski saveti

Važniji linkovi

Pratite nas