
Na Sajmu knjiga održana tribina „Iskustva u angažovanju kapaciteta Sanitetske službe VJ u toku agresije NATO na SRJ 1999. godine“
22. 10. 2019
U danu posvećenom Vojnom zdravstvu, na štandu Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u okviru 64. Međunarodnog sajma knjiga u Beogradu, održana je tribina pod nazivom "Iskustva u angažovanju kapaciteta Sanitetske službe Vojske Jugoslavije u toku agresije NATO na SRJ 1999. godine".
Na tribini o iskustvima vojnog saniteta tokom 1999. godine govorili su pukovnik dr Nebojša Đenić, načelnik Odeljenja za hirurške bolesti Vojne bolnice Niš i pukovnik docent dr Srđan Starčević, načelnik Klinike za ortopedsku hirurgiju Vojnomedicinske akademije.

Pukovnik doc. dr Starčević istakao je da je ratna hirurgija najteža zbog toga što su povrede nanete savremenim ratnim sredstvima strahovite.

- Tih devedesetih godina stekli smo važna znanja iz hirurgije, nažalost upravo na terenu. A poznato je da je najbolja škola za hirurgiju upravo ratna hirurgija. Do 1999. godine stekao sam dovoljno iskustva u praksi i mislio sam da sam već sve video. Međutim, nije bilo tako. Bio sam u dežurnom timu kada je u Beogradu bombardovana bolnica Dragiša Mišović. Povrede ranjenih vojnika koji su nastradali te noći bile su nešto sa čime sam se prvi put susreo, budući da u sličnim uslovima do bolnice stižu ranjenici koji su na neki način već zbrinuti. Međutim, tim vojnicima pružena je samo neophodna prva pomoć i odmah su poslati u bolnicu, prisetio se pukovnik dr Starčević iskustva iz ratne 1999. godine, složivši se sa kolegom iz Vojne bolnice Niš da ratna hirurgija ima jednako važnu ulogu i u mirnodopskim uslovima, s obzirom na to da je zahvaljujući brojnim iskustvima stečenim u vanrednim okolnostima spremna za situacije sa kojima civilni medicinski radnici često nemaju kontakt.