Ebola kao globalna pretnja
08. 05. 2015
Kurs pod nazivom „Ebola-regionalni problem koji je prerastao u globalnu pretnju“, u organizaciji Instituta za epidemiologiju Sektora za preventivnu medicinu VMA održan je na Vojnomedicinskoj akademiji. Predavači su bili načelnik Instituta za epidemiologiju pukovnik doc. dr Srđan Lazić, načelnik Odseka za prevenciju bolničkih infekcija prof. dr Vesna Šuljagić, dr Milena Krstić i major dr Željko Jadranin iz Instituta za epidemiologiju VMA i dr Sonja Anastasievska iz Instituta za mikrobiologiju VMA.
Kurs je otvorila načelnica Sektora za preventivnu medicinu prof. dr Sonja Radaković koja je rekla da je ebola postala urgentna tema u preventivnoj medicini od izbijanja epidemije prošle godine. Do sada je usmrtila oko 11.000 ljudi, virusno je obolelo oko 25.000, a kako ne postoji vakcina za tretiranje ovog virusa ključna je primena preventivnih mera. Najviše zahvaljujući tome, a imajući u vidu spreman odgovor Republike Srbije i Vojnomedicinske akademije, Republička stručna komisija za nadzor nad bolničkim infekcijama među prvim državama u svetu izradila je uputstvo za sprečavanje širenja virusa ebole.
U prvom delu kursa bilo je reči o epidemiološkim karakteristikama virusnih hemoragičnih groznica, sa posebnim osvrtom na ebolu. Predavači su izneli podatke o epidemijama ebole u svetu počev 1976. godine kada je bolest prvi put otkrivena u blizini reke Ebola, na području sadašnje Demokratske Republike Kongo. Takođe, govorilo se o naučenim lekcijama iz prethodnih epidemija i aktuelnoj epidemiji koja je najviše pogodila Gvineju, Liberiju i Sijera Leone u zapadnoj Africi. Drugi deo kursa bio je najviše posvećen pripremama pripadnika Vojske Srbije za odlazak u mirovne misije, kojima se na VMA organizuje edukaciju o načinima transmisije virusa i primeni adekvatnih mera lične zaštite od ebole i drugih hemoragijskih groznica. Predavanjima je obuhvaćen i značaj mikrobiološke dijagnostike virusnih hemoragijskih groznica i ebole.
Ebola je ozbiljna, često fatalna, zoonotska infekcija koja se prenosi sa čoveka na čoveka, pre svega u direktnom kontaktu sa krvlju i drugim telesnim tečnostima zaraženih pacijenata. Period inkubacije nakon infekcije je od 2 do 21 dan, a pacijenti se ne smatraju zaraznim dok ne razviju simptome. Posebne mere opreza moraju da se sprovode prema putnicima u međunarodnom saobraćaju, koji putuju ili se vraćaju iz ebolom zahvaćenih zemalja.