14. kongres Balkanskog komiteta vojne medicine
19. 05. 2009
Beograd, 19. maj - Delegacija srpskog vojnog saniteta koju je predvodio načelnik VMA,general-major prof. dr Miodrag Jevtić, a u čijem je sastavu bilo 23 učesnika, eminentnih stručnjaka iz VMA, predstavnika Uprave za zdravstvo Ministarstva odbrane i Vojne bolnice Niš , učestvovala je na 14. kongresu Balkanskog komiteta vojne medicine, koji je održan od 10. do 14. maja u Burgasu, Bugarska.
Svečanom otvaranju kongresa prisustvovali su učesnici iz Bugarske, Grčke, Rumunije, Srbije i Turske, zemalja koje su punopravni članovi ove asocijacije.
Obraćajući se prisutnima prilikom svečanog otvaranja, šef srpske delegacije, general-major prof. dr Miodrag Jevtić istakao je sledeće:
Izuzetno mi je zadovoljstvo što imam čast da Vas pozdravim u ime države Srbije, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, srpskog vojnog saniteta i Vojnomedicinske akademije u Beogradu, institucije koju predvodim i koja predstavlja ponos srpske medicine i strateški resurs naše države i vojske. Vojnomedicinska akademija je danas zlatan most preko koga se uspostavlja saradnja na polju planetarizacije medicinske struke i nauke! Svoja znanja i iskustva u oblasti hirurgije, posebno ratne, interne medicine, neuropsijiatrije, preventivne medicine, u zbrinjavanju povređenih i obolelih u uslovima masovnih katastrofa, stomatologiji, farmaciji, spremni smo da podelimo sa drugima za opšte dobro čovečanstva. A s kim možemo i moramo najbliže i najbolje da sarađujemo, ako ne sa onima na koje smo geografski upućeni, sa kojima živimo na istom podneblju i ekološkom prostoru i delimo iste nevolje. Naravno, mi na Balkanskom poluostrvu, u okviru našeg Balkanskog komiteta vojne medicine. Tu smo da ovih dana analiziramo našu dosadašnju saradnju, da damo podršku novim inicijativama, da razmenimo iskustva i vidimo gde smo stali i kako ćemo dalje! A možemo i moramo samo napred, u skladu sa najvišim standardima medicinske struke i nauke. U to ime, 14. kongresu Balkanskog komiteta vojne medicine želim uspešan rad, kvalitetne prezentacije i još kvalitetnije diskusije i zaključke i obećavam da će srpska delegacija dati svoj puni doprinos u radu kongresa.“
Tokom radnog dela kongresa prezentovano je ukupno 247 radova. Glavne teme kongresa bile su iz oblasti vojne hirurgije, interne medicine, vojne psihijatrije i preventivne medicine. Pripadnici naše delegacije su u svojim prezentacijama prikazali vlastita bogata iskustva iz vojne medicine.
U toku voema važnih diskusija posebno je apostrofiran značaj regionalne saradnje vojnomedicinskih servisa balkanskih zemalja, uključujući i međusobnu pomoć u uslovima eventualnih prirodnih i masovnih katastrofama.
Inače, u okviru Balkanskog komiteta, Srbija predsedava Radnom grupom za urgentna stanja u vojnoj medicini i preuzela je obavezu organizovanja trening kursa, koji će krajem ove godine biti održan u VMA. Tokom kursa, afirmisani stručnjaci naše ustanove prikazaće lekarima i tehničarima balkanskih zemalja svoja iskustva i najnovija svetska saznanja iz urgentne vojne medicine.
Za vreme trajanja kongresa, šef naše delegacije obavio je više bilateralnih sastanaka sa ciljem daljeg razvoja saradnje balkanskiho vojnomedicinskih servisa, sa akcentom na stručna usavršavanja lekara i tehničara, kao i razmenu iskustava tokom učešća u mirovnim operacijama.
Naredni kongres Balkanskog komiteta vojne medicine biće održan 2010 godine u Grčkoj, a u međuvremenu članice komiteta nastaviće intenzivne kontakte i saradnju.